Slovensko má na Viac.

Autor: Peter Teličák | 19.3.2014 o 9:30 | Karma článku: 12,70 | Prečítané:  733x

Diskreditáciou svojich protivníkov s ktorými nedokáže komunikovať je známy. Svojou agresivitou pripomína siláka, ktorého výraz má kontúry kniežaťa Potemkina. Autoritou sa môže pýšiť len v objatí svojich charakterovo zblížených verných. Čitateľný ako číry kryštál je tento pán - spolu s jeho osobnými ambíciami, zo Súmračnej.

Pobavil som sa nad znepokojením spomínaného pána, ktoré vyjadril tesne pred prvým kolom prezidentských volieb v jednej z predvolebných diskusií na triko svojho súpera. Vyčítal mu hľadanie jeho religióznej cesty. Akoby by bol problém, keď sa niekto zaujíma o židovstvo a filozofie východu - budhizmus. Nevedomosť, napadlo ma ako prvé. Druhá stránka mince však vedie k vzorcu nám dobre známemu ešte z dôb vlády politbyra, ktoré predpisovalo s presnosťou receptu formačnú kúru, vedúcu k charakterovej deformácii jedinca. A pri tejto asociácii moje pobavenie vystriedala obava.

Doba, keď si človek nemohol dovoliť prečítať knihu s titulom, ktorý ide proti názoru partaje je dávno tam, tam. Maniere na spôsob prohibited (charakterizované strachom z inotaju) sú v dnešnej dobe úsmevné a napomáhajú len (nie vždy k prospechu) propagovaniu tej skutočnosti, ktorá je kladená „morálnymi autoritami" do sejfu izolácie. Takýto spôsob PR propagandy už dávno nezaberá. Je však smutné a zároveň nebezpečné, že sa takto cez neotrasiteľnú neomylnosť vo vnímaní sveta, tlačí pán zo Súmračnej do popredia národa a cez tento svoj postoj sa nehanbí diskreditovať svojich súperov. Svojou maličkosťou by tak kafkovskosť nášho systému umocnil na druhú.

Milan Kundera v románe Žart, trefne poukázal na možné riziko pôsobenia mono-society: „Keď súdruhovia usúdili, že moje chovanie a usmievanie je intelektuálske (iné známe pejoratívum oných časov), uveril som im nakoniec, pretože som si nedokázal predstaviť (bolo to predsa nad mieru mojej smelosti), že by sa všetci ostatní mýlili, že by sa mýlila samotná Revolúcia, duch doby, a žeby ja, jednotlivec - by som mal pravdu... Začal som najprv kontrolovať svoje úsmevy a následne v sebe pociťovať malú trhlinu otvárajúcu sa medzi tým, kým som bol v skutočnosti a tým, kým som sa podľa mienenia doby (a strany) snažil byť..."

Hľadať Viac na Slovensku (v možných neprebádaných vodách), v sebe nesie aj potenciálne riziko, ktorého hodnota je však v porovnaní s dnešným hlásaním istôt o stabilite zo strany pána zo Súmračnej neporovnateľne menšia. Naletieť krikľavo blikajúcim istotám by bolo zrovnateľné so skokom do náručia mozog gumujúceho zakladateľa sekty „osvietených" - pána Hubbarda.

Slovensko má na Viac, ako byť len „spásne" vystavené ideologickej manipulácii a výplachu hlavy jednej strany. Slovensko má na Viac zo strany jeho predstaviteľov, ktorí by nemali byť len nečinným komparzom - podieľajúcim sa na rozdeľovaní a štiepení spoločnosti. A sorry, slová o istotách a stabilite by mali mať inú príchuť, než ako sa podávajú cez fullservis nestráviteľného populizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Velez-Zuzulová: Išla som do niečoho, čo sa doteraz nikomu nepodarilo

Som športovkyňa, ktorá sa nikdy neuspokojí s tým, čo dosiahla, hovorí slovenská slalomárka.

KOMENTÁRE

Soros píše pre SME. O takzvanom Sorosovom pláne

Rozhodnutie, ako riešiť migračnú krízu, robia priamo členské štáty EÚ.

KOMENTÁRE

Rok 1998: Keď Mečiar urobil národu jedinú službu

Najviac pomohol tým, že odišiel.


Už ste čítali?