Syndróm „Guru“ – negatíva samozvaných vodcov.

Autor: Peter Teličák | 27.11.2009 o 15:43 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1640x

„Guru" je poväčšine jednotlivec oplývajúci mocou - viesť, spravovať a riadiť život jemu zverených (p)oddaných. Negatíva daného statusu sa môžu premietnuť do foriem, ktoré namiesto povznesenia, môžu človeka priviesť do slepej uličky, kde namiesto naplnenia prianí a túžob - ktoré s nádejou vkladal do rúk svojho „záchrancu", dôjde poväčšine k bolestnému pre život však potrebnému vytriezveniu.

Zneužívanie slobody bujnie vo veľkej miere hlavne v societach, kde absentuje úprimná snaha kriticky sa pýtať a pozerať na veci sa dejúce okolo seba, v blízkom či vzdialenom okolí - počnúc jednotlivcom a končiac masou ženúcou sa za svojím „guruom" (v rôznych podobách), ktorý ako je to známe z dejín je často persóna majúca „úmysel" prinášať „spásu", ktorú takto zmanipulovaná a žiaľbohu aj nereflektujúca masa „potrebuje". Čo je však synonymom takto poňatej spásy je viac menej jej pravý opak - otroctvo mýliaceho sa človeka.

Človek je - už vo svojej podstate bytosťou hľadajúcou a pýtajúcou sa, ako náhle však začne potláčať túto svoju pre život potrebnú vlastnosť prostredníctvom ktorej sa pýta a zodpovedne hľadá odpovede na podstatné otázky života (na ktoré mu nebude z objektívnych dôvodov zodpovedané formou receptu - čoby návodu na šťastný a úspešný život) - je už na krok k nešťastiu zvaného - (vnútorná a vonkajšia) totalita.

„Ťažko sa žije sloboda", kde je človek odkázaný na svoje slobodné rozhodnutia sa - a tak radšej ako niesť zodpovednosť za svoje konanie začne hľadať svojho „záchrancu", ktorý by mal oplývať „darom" ponúkať v čo „najlepšej, najjednoduchšej a najbezbolestnejšej " forme naplnenie potrieb umožňujúcich „easy" a „funny" život. 

Nie žeby nám ponúkala fyzika riešenie takto poňatého „problému", vždy mi však príde na myseľ - pri nie vždy kóšer prianiach a túžbach jednotlivcov a más, zákon zachovania energie, ktorý môžeme v prenesenom slova zmysle aplikovať na spomínanú snahu po jednoduchom a bezbolestnom naplnení - kde, nie všetko sa deje tak nezištne, hladko a bez strát na strane tých, ktorí majú túžbu po zdarnom a nič nestojacom naplnení.

Obdobie totality je jedným z takýchto svedectiev (ktorého dvadsiate výročie pádu si pripomíname), kedy človek zaslepený - ženúc sa za svojimi nenaplnenými túžbami, [...] sa nechal ovládať mašinériou neslobody a násilia, ktorá mu namiesto rozvoja, umožnila len skoré vytriezvenie z ružového sna idolatrie poznačenej ilúziou lepších zajtrajškov.

Nie len komunizmus a rôzne diktatúry sú nositeľmi takýchto deviantných foriem správania sa. V dobe slobody sa nám ponúkajú rôzni guruovia (indivíduá vyznačujúce sa (ne)zištnými ambíciami „vodcovstva") - nositelia tzv. „spásy". Moderní guruovia -„vodcovia", nám rastú ako huby po daždi nie len v politickom a spoločenskom živote.

Človek popri tom, že je bytosť mysliaca je aj hlboko náboženská a to si uvedomujú aj samozvaní „duchovní vodcovia", ktorí najlepšie „vedia" ako túto vlastnosť človeka (nachádzajúceho sa často v ťažkých životných situáciách) (ne)zištne využiť - napomáhajú si pri tom viac menej praktikami hraničiacimi s normou nenormality.

Človek hľadajúci a pýtajúci sa po skutočnostiach ho presahujúcich je tak vystavený samozvaným „spasiteľom", ktorí ponúkajú svoje riešenia (poznačené vo veľkej miere nereflexiou a fanatizmom v „príťažlivej podobe") a zbožie na svetovom trhovisku „istôt". To čo je však ponúkané, neslúži k pozdvihnutiu človeka, ale k jeho nerozvinutiu sa v slobodnú a plnohodnotnú bytosť. Takto zmanipulovaný človek má problém sa následne presadiť v bežnom živote, pretože je ovládaný svojím vodcom, ktorý od neho očakáva oddanosť v podobe podrobenia sa jeho autorite.

Tento svet mal a má možnosť spoznávať hlbokých a človeka povznášajúcich ĽUDÍ - ktorí mali a majú vždy čo človeku povedať - chvalabohu za nich, bez nich by tento svet ostal sivým a chladných priestorom postrádajúcim základnú vlastnosť, ktorú každý z nás potrebuje - ĽUDSKOSŤ; avšak kvôli tomu, že svoje kvality neprezentovali prostredníctvom rýchlych a úchvatných riešení , [...] ostali poväčšine v úzadí a z miesta, ktoré je na „okraji" napomáhali všestrannému rozvoju človeka na rovine spoločenskej, osobnej a duchovnej. Na strane druhej, boli a sú aj tí skôr prázdno-úsmevní jedinci, ktorí namiesto pravých a život rozvíjajúcich hodnôt ponúkajú, tie svoje stavajúce na rýchlych riešeniach životných problémov, prostredníctvom úsmevných a veľakrát nebezpečných foriem.

Čo je však často pod korpetom takto podávaných „hodnôt" je len poväčšine narcizmus, gýč a nezodpovednosť figúrok zvaných „duchovní vodcovia" - zneužívajúcich často hrubo a neľudsky dôveru a nádej svojich (zmanipulovaných masovou sugesciou pracujúcou s emóciami, [...]) (p)oddaných. Takéto správanie hraničí so sektárskym spôsobom správania sa, ktoré nemá nič spoločné s ľudským naplnením, nie to ešte duchovným. Namiesto „easy" a funny" je následne skloňované slovné spojenie „difficult" a „dire".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?