Pôst - čas pre nás..

Autor: Peter Teličák | 10.3.2009 o 18:57 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  982x

Čas pôstu, v ktorom sa momentálne nachádzame by mohol byť pre nás časom stíšenia sa a hľadania toho podstatného pre náš život. Tým dôležitým, na čo by sme mohli sústrediť svoje sily je intenzívnejšie budovanie vzťahu s Bohom a s našimi blížnymi - a to je vlastne tým podstatným zmyslom pôstu. K tomu, aby sme dokázali užšie budovať vzťah s Bohom a následne s blížnymi je potrebné stíšenie sa - započúvanie sa do potrieb tých s ktorými žijeme..

V súčasnej dobe sú najviac potrebné slová, ktoré sú tiché a nehlučné. Iba tie najtichšie slová stále potvrdzujú spolupatričnosť a tým aj ľudskosť, ktorú Ty a Ja vo svete potrebujeme. Je potrebné učiť sa byť k takýmto slovám vnímavý.

Tieto slová - navzájom nás zbližujúce, sa rodia v tichu, ktoré by sa malo stať pre nás priestorom nášho nachádzania sa a rastu - kde sme často konfrontovaní sami so sebou - s našim vnútorným svetom, našimi túžbami a náladami, [...].

V súčasnej dobe však môžeme byť svedkami stavu, kedy sa ticho - tiché a nenásilné slová (slová zbližujúce nás), akosi vytláčajú  - veď predsa potreba sveta je často úplne iná, a tá sa prejavuje zvyčajne dosť hlasne.

Sme konfrontovaní s realitou, ktorá od nás vyžaduje čo najviac slov - slov, ktoré postupom času strácajú na hĺbke; slov, ktoré človeku s odstupom času nemajú čo povedať - ktoré sa časom stávajú prázdnymi. Náš vnútorný svet je tak zdá sa postupne pretláčaný potrebami sveta.

Svet a jeho neustále „potreby" sa tak môžu stať clonou, ktorá nám zakrýva oči pred sebou a pred potrebami, ktoré svet urgentne potrebuje - sú to predovšetkým duchovné hodnoty, hlboké vzťahy, [...], ktoré nám umožňujú rásť na osobnej, ale aj duchovnej rovine. Je potrebné učiť sa vnímať a používať tiché slová - prameniace z modlitby, prostredníctvom ktorých, v konečnom dôsledku nachádzame seba a svojich blízkych. Práve, čas pôstu nám takúto možnosť ponúka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.


Už ste čítali?