Pôst - čas pre nás..

Autor: Peter Teličák | 10.3.2009 o 18:57 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  976x

Čas pôstu, v ktorom sa momentálne nachádzame by mohol byť pre nás časom stíšenia sa a hľadania toho podstatného pre náš život. Tým dôležitým, na čo by sme mohli sústrediť svoje sily je intenzívnejšie budovanie vzťahu s Bohom a s našimi blížnymi - a to je vlastne tým podstatným zmyslom pôstu. K tomu, aby sme dokázali užšie budovať vzťah s Bohom a následne s blížnymi je potrebné stíšenie sa - započúvanie sa do potrieb tých s ktorými žijeme..

V súčasnej dobe sú najviac potrebné slová, ktoré sú tiché a nehlučné. Iba tie najtichšie slová stále potvrdzujú spolupatričnosť a tým aj ľudskosť, ktorú Ty a Ja vo svete potrebujeme. Je potrebné učiť sa byť k takýmto slovám vnímavý.

Tieto slová - navzájom nás zbližujúce, sa rodia v tichu, ktoré by sa malo stať pre nás priestorom nášho nachádzania sa a rastu - kde sme často konfrontovaní sami so sebou - s našim vnútorným svetom, našimi túžbami a náladami, [...].

V súčasnej dobe však môžeme byť svedkami stavu, kedy sa ticho - tiché a nenásilné slová (slová zbližujúce nás), akosi vytláčajú  - veď predsa potreba sveta je často úplne iná, a tá sa prejavuje zvyčajne dosť hlasne.

Sme konfrontovaní s realitou, ktorá od nás vyžaduje čo najviac slov - slov, ktoré postupom času strácajú na hĺbke; slov, ktoré človeku s odstupom času nemajú čo povedať - ktoré sa časom stávajú prázdnymi. Náš vnútorný svet je tak zdá sa postupne pretláčaný potrebami sveta.

Svet a jeho neustále „potreby" sa tak môžu stať clonou, ktorá nám zakrýva oči pred sebou a pred potrebami, ktoré svet urgentne potrebuje - sú to predovšetkým duchovné hodnoty, hlboké vzťahy, [...], ktoré nám umožňujú rásť na osobnej, ale aj duchovnej rovine. Je potrebné učiť sa vnímať a používať tiché slová - prameniace z modlitby, prostredníctvom ktorých, v konečnom dôsledku nachádzame seba a svojich blízkych. Práve, čas pôstu nám takúto možnosť ponúka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?