..sviatky nás ľudí.

Autor: Peter Teličák | 24.12.2008 o 16:01 | Karma článku: 4,66 | Prečítané:  850x

Ponárame sa do ticha noci - prichádzajúcich vianočných sviatkov – sviatkov nás ľudí, kedy sa nám historicky Boh dáva spoznávať prostredníctvom svojho Slova v osobe Ježiša. Prichádza k človeku (k nám), ktorý je zranení hriechom - či už svojim alebo hriechmi iných. Prichádza obviazať to čo je ranené, podoprieť to čo je zlomené, [...]. Neprichádza k nám v jase slávy, nezráža nás na kolená – rodí sa v maštali. Prichádza a odhaľuje svoju podstatu – a to Lásku, ktorú každý z nás vo svojom živote potrebuje. Stáva sa nám blízkym –Emanuelom (Boh s nami).

Celé dejiny našej viery sa Boh akoby ukrýval – neodhaľoval svoje meno ani veľkým patriarchom ako bol Abrahám, Jakub alebo Mojžiš [...]. Dáva sa im poznať len tajomne, kedy Mojžišovi na otázku po jeho mene odpovedá  „nejasne“ – Som ktorý som. Jakuba - toho vytrháva z rodinného prostredia a posiela  k strýkovi Lábanovi, cestou s ním celú noc tajomne zápasí avšak neprezrádza aj napriek  jeho neodbytnosti svoje meno (nedáva sa mu spoznať, neumožňuje mu so sebou nadviazať bližší vzťah). A Abrahám, praotec viery, jemu sa Boh zjavuje v tajomných prisľúbeniach – Abrahám ho poslúchne a vydáva sa na cestu v nádeji proti svojej nádeji - avšak taktiež nepozná po mene Toho, ktorý ho povoláva.

Také sú dejiny našej viery, dejiny spásy prostredníctvom ktorých sa Boh pripravuje na zjavenie. Cez celé dejiny starého zákona môžeme pozorovať akoby „skrývanie sa Boha“, ktorý ak vystupuje tak v tajomných bytostiach alebo v hlase svojich služobníkov - patriarchov, prorokov, veľkých ľudí starého zákona.

V poslednom čase k nám však prehovoril v Synovi (Ježišovi) v svojom Slove. Boh prijal na seba naše telo a s tým naše túžby, starosti a bolesti, prijal na seba aj náš hriech, aby sme sa mi mohli stať božími deťmi (slobodnými ľuďmi). Stal sa jedným z nás – stáva sa nám blízkym - Emanuelom, buduje s nami úzky vzťah prostredníctvom ktorého sa nám dáva spoznávať. To je tajomstvo celých vianočných sviatkov, tajomstva Človeka a Boha. 

Ten tajomný vzťah, ktorý otcovia viery (Augustín a iní) vidia v perichoréze v tom tajomnom a intímnom prenikaní -  komunikácii a dýchaní [...], Otca so Synom, tento tajomný vzťah sa nám obyčajným ľuďom analogicky premieta v medziľudských vzťahoch, ktoré môžeme prežívať už tu na zemi. Sám Ježiš to podobne prežíval – žil „obyčajným životom“, životom do ktorého prijímal tých druhých – svojich blížnych, viedol s nimi dialóg, ktorý časom prerastal vo vzťah, čo môžeme konkrétne vidieť vo vzťahu k jeho apoštolom – ľuďom, ktorí mu boli blízki, s ktorými sa delil o svoje skúsenosti, pocity, túžby a trápenia...

Vianoce by pre nás mali byť časom radosti a zároveň obdivom ticha do ktorého prichádza Boh, v ktorom sa nám zjavuje. Boh nám prináša týmto Seba zjavením lásku (ten tajomný vzťah Boha k nám), čaká na každého z nás, že mu na ňu odpovieme. Túži, aby každý z nás zažil túto jedinečnú božskú skúsenosť – skúsenosť slobody, hľadania, objavenia a súhlasu s láskou, ktorá je srdcom sveta, vďaka, ktorej sa svet mení a stáva lepším a vďaka, ktorej sa stávame lepšími aj my.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.


Už ste čítali?