....a my ho nehľadáme!

Autor: Peter Teličák | 5.12.2008 o 10:54 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  929x

Čas adventu je charakterizovaný prípravou - nie len hektickým, síce potrebným zháňaním a prípravou vianočného stola a prekvapení pre blížnych, ale aj prípravou svojho vnútra na prijatie tajomstva vianočných sviatkov, sviatkov nás samých – sviatkov človeka, kedy sa historicky božie Slovo telom stáva a prebýva medzi nami v osobe Ježiša. Stáva sa jedným z nás, stáva sa človekom. Advent môže byť pre nás časom očakávania a hľadania toho božieho a podstatného v našom živote - ako je láska, pochopenie [...] - ktoré je potrebné pre náš osobný (životný) rast.....

Hľadať takto podstatné zložky života (ako je láska, pochopenie, [...] ) a nenechať sa odradiť nezdarnom si vyžaduje z našej strany nemalé úsilie. Nie vždy sa nám totiž darí - často sa znechutíme z neprichádzajúceho výsledku nášho vynaloženého úsilia.

O niečom podobnom hovorí aj nasledujúci chasidský príbeh. Malý chlapec Ješiel s plačom vtrhol do izby svojho starého otca, známeho rabína Barucha. Po lícach sa mu kotúľali slzy a nariekal: „Môj kamarát ma úplne opustil. Správal sa ku mne veľmi netrpezlivo a neférovo“. Vraví svojmu starému otcovi. „Mohol by si mi o tom povedať niečo bližšie?“, spýtal sa ho jeho starý otec. „Nuž teda“, odvetil chlapec, „hrali sme sa na skrývačku a ja som sa schoval tak dobre, že môj kamarát ma nemohol nájsť. Potom ma jednoducho prestal hľadať a odišiel preč. Nie je to neférové?“ Tu ho rabín, jeho starý otec pohladil po líci a povedal: „Je to nefér!“. A chlapcovi následne povedal: „Sám môžeš vidieť, že s Bohom je to presne tak isto. Skryl sa nám a my ho nehľadáme. Len si predstav - vraví rabín svojmu vnukovi, Boh sa schoval, a my ľudia ho nehľadáme“. Prestalo nás to baviť, nemáme s ním trpezlivosť. V tom spočíva často naša slabosť - hneď zbierať ovocie nášho úsilia.

Tá skrývačka stratila svoje čaro, pretože ten druhý prerušil hru z netrpezlivosti (môžeme v tom vypozorovať určitú analógiu aj v našich životoch?). V tomto príbehu môžeme nájsť krátke zhrnutie celého adventného a následne vianočného tajomstva - Boh sa skrýva. Neoslepuje nás jasom svojej slávy, nezráža nás svojou mocou na kolená - predsa rodí sa v maštali. Naopak, praje si, aby medzi nami povstalo tajomstvo lásky, slobody a prijatia [...]. Boh čaká na človeka, na Teba aj na mňa. Túži, aby sme aj my sami mohli zažiť túto jedinečnú božskú skúsenosť – skúsenosť slobody, hľadania, objavenia a súhlasu s láskou, ktorá je srdcom sveta, vďaka, ktorej sa svet mení a stáva lepším a vďaka, ktorej sa stávame lepšími aj my.

Advent by mal byť pre nás časom vnútorného stíšenia sa a hľadania toho božieho v našom živote popri všetkých starostiach, ktoré život so sebou prináša. Hľadať zmysel božích slov, ktoré sú každému z nás v živote adresované prostredníctvom tichého hlasu (nenásilného hlasu) nášho vnútra. Tento zmysel sa časom postupne odhaľuje v našich životoch (je potrebné nenechať sa odradiť netrpezlivosťou, na kvalitné veci je potrebný čas a často aj vynaložené úsilie). Hľadajme vo svojom srdci, pýtajme sa a premýšľajme o svojom živote, o našej úlohe, ktorú má každý z nás jedinečnú a nenahraditeľnú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?