....a my ho nehľadáme!

Autor: Peter Teličák | 5.12.2008 o 10:54 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  930x

Čas adventu je charakterizovaný prípravou - nie len hektickým, síce potrebným zháňaním a prípravou vianočného stola a prekvapení pre blížnych, ale aj prípravou svojho vnútra na prijatie tajomstva vianočných sviatkov, sviatkov nás samých – sviatkov človeka, kedy sa historicky božie Slovo telom stáva a prebýva medzi nami v osobe Ježiša. Stáva sa jedným z nás, stáva sa človekom. Advent môže byť pre nás časom očakávania a hľadania toho božieho a podstatného v našom živote - ako je láska, pochopenie [...] - ktoré je potrebné pre náš osobný (životný) rast.....

Hľadať takto podstatné zložky života (ako je láska, pochopenie, [...] ) a nenechať sa odradiť nezdarnom si vyžaduje z našej strany nemalé úsilie. Nie vždy sa nám totiž darí - často sa znechutíme z neprichádzajúceho výsledku nášho vynaloženého úsilia.

O niečom podobnom hovorí aj nasledujúci chasidský príbeh. Malý chlapec Ješiel s plačom vtrhol do izby svojho starého otca, známeho rabína Barucha. Po lícach sa mu kotúľali slzy a nariekal: „Môj kamarát ma úplne opustil. Správal sa ku mne veľmi netrpezlivo a neférovo“. Vraví svojmu starému otcovi. „Mohol by si mi o tom povedať niečo bližšie?“, spýtal sa ho jeho starý otec. „Nuž teda“, odvetil chlapec, „hrali sme sa na skrývačku a ja som sa schoval tak dobre, že môj kamarát ma nemohol nájsť. Potom ma jednoducho prestal hľadať a odišiel preč. Nie je to neférové?“ Tu ho rabín, jeho starý otec pohladil po líci a povedal: „Je to nefér!“. A chlapcovi následne povedal: „Sám môžeš vidieť, že s Bohom je to presne tak isto. Skryl sa nám a my ho nehľadáme. Len si predstav - vraví rabín svojmu vnukovi, Boh sa schoval, a my ľudia ho nehľadáme“. Prestalo nás to baviť, nemáme s ním trpezlivosť. V tom spočíva často naša slabosť - hneď zbierať ovocie nášho úsilia.

Tá skrývačka stratila svoje čaro, pretože ten druhý prerušil hru z netrpezlivosti (môžeme v tom vypozorovať určitú analógiu aj v našich životoch?). V tomto príbehu môžeme nájsť krátke zhrnutie celého adventného a následne vianočného tajomstva - Boh sa skrýva. Neoslepuje nás jasom svojej slávy, nezráža nás svojou mocou na kolená - predsa rodí sa v maštali. Naopak, praje si, aby medzi nami povstalo tajomstvo lásky, slobody a prijatia [...]. Boh čaká na človeka, na Teba aj na mňa. Túži, aby sme aj my sami mohli zažiť túto jedinečnú božskú skúsenosť – skúsenosť slobody, hľadania, objavenia a súhlasu s láskou, ktorá je srdcom sveta, vďaka, ktorej sa svet mení a stáva lepším a vďaka, ktorej sa stávame lepšími aj my.

Advent by mal byť pre nás časom vnútorného stíšenia sa a hľadania toho božieho v našom živote popri všetkých starostiach, ktoré život so sebou prináša. Hľadať zmysel božích slov, ktoré sú každému z nás v živote adresované prostredníctvom tichého hlasu (nenásilného hlasu) nášho vnútra. Tento zmysel sa časom postupne odhaľuje v našich životoch (je potrebné nenechať sa odradiť netrpezlivosťou, na kvalitné veci je potrebný čas a často aj vynaložené úsilie). Hľadajme vo svojom srdci, pýtajme sa a premýšľajme o svojom živote, o našej úlohe, ktorú má každý z nás jedinečnú a nenahraditeľnú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.


Už ste čítali?