Človek je tajomstvo, ktoré je potrebné odhaliť – F.M. Dostojevskij

Autor: Peter Teličák | 24.11.2008 o 16:51 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1671x

Známy román Bratia Karamazovci je záverečnou výpoveďou F.M. Dostojevského – jeho myšlienkového a umeleckého zápasu o človeka. Spodobil v ňom troch bratov – vo forme mýtov (ľudového rozprávania a náboženstva). Autor poukazuje na rôzne životné „pravdy“ (programy života), ktoré sú prezentované jednotlivými postavami románu. Tieto pravdy autor necháva navzájom medzi sebou zápasiť, zrkadliť sa a hlásať....

Každá z týchto právd (prezentovaná v románe) existuje samostatne, je na čitateľovi s ktorou pravdou sa stotožní – musí sa rozhodnúť pre jednu z nich alebo hľadať syntézu.

Pre Dostojevského je človek veľký v jednote svojich rozporných možností. Na strane druhej každá myšlienková jednostrannosť (vedecká, technická alebo antropologická....) ústi do slepej uličky. V tom spočíva (v diele) Dostojevského posolstvo - varovanie ľudstva.

Autor v danom diele vytvoril nový typ umeleckého myslenia, tzv. nový typ románu, kde sleduje osud človeka, ktorého nespravodlivo gniavia životné podmienky, stáročia stagnácie a spoločenských predsudkov, podobne ako Dante v diele Božská komédia – ktorý priviedol svojho hrdinu na prah skutočného poznania a vzkriesenia k novému životu. V tom je program (idea) celej Dostojevského tvorby, v románe Bratia Karamazovci táto idea zaznieva naplno.

Môžeme žasnúť na schopnosťou autora asimilovať a syntetizovať pre svoje umelecké zámery najrozličnejšie podnety z dejín a zo súčasnosti, zo života a literatúry, z bežných rozhovorov a pozorovaní. Môžeme vypozorovať dobré intelektuálne zázemie autora či už vo filozofii, literatúre a koniec koncov v psychológii.

Dostojevskij sa stáva zástancom poľudštenia nielen spoločenských, ale aj prírodných a technických vied. Vyzýva vzkriesiť nielen Karamazovcov, ale aj všetkých bratov (ľudí), ktorí blúdia v prírodných, sociálnych a duchovných labyrintoch sveta. Poukazuje na dôležitosť návratu prírody k prírode, spoločnosti k sociálnosti, ducha k duchovnosti – teda človeka k človeku. V tomto môžeme pozorovať cestu k slobode, k tvorbe a k láske ako najvyšším hodnotám života jednotlivca. Idea románu nabáda k tomu, aby už nikdy nemusela zaznieť veta: Načo žije taký človek?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?