Učiť sa múdrosti života, nie ceste gýču....

Autor: Peter Teličák | 19.11.2008 o 15:36 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  1405x

Život každého z nás je často vnímaný ako zložitý, môžeme povedať neprehľadný (čas a osobná skúsenosť tomu dávajú za pravdu), zmätený, bombardovaný najrôznejšími podnetmi a požiadavkami, vystavený protikladným túžbam a motívom, zmenám nálad a nestálosti vernosti, hnaný pocitom nebezpečia a nezvládnutého strachu....

Skúsenosť a reflexia nad životom, ktorý žijeme nám poukazujú na jeho bohatú rozmanitosť a zložitosť - bolesť a krásu zároveň.

S odstupom času – sa nám však „násilím“ akoby vtíska pocit romantizovať nevinnosť detstva (z ktorého sme časom povyrástli), predstavujeme si, že predsa niekde musí existovať tá „jednoduchosť“, ktorú sme s odstupom času stratili. Život nás však učí - a to často bolestne, že ak sa možno k určitej jednoduchosti dopracovať, tak táto jednoduchosť bude riešením zložitosti – ktorú momentálne prežívame, nie tým čo jej predchádza (teda nie jednoduchosti, ku ktorej sa často pod náporom zložitosti a pragmatickosti života uchyľujeme – to čo je však výsledkom takýchto riešení je „zbožňovaný GÝČ“). Človek, na druhej strane úprimný voči sebe a okoliu vidí v tomto postupe nie moc správne riešenie - pod vplyvom životnej skúsenosti, ktorá mu radí nepodľahnúť, vydáva sa na cestu, ktorá popri jej náročnosti a zložitosti ústi v diele, na ktoré sa s odstupom času pozerá s úctou a obdivom.

Učiť sa múdrosti v konečnom dôsledku znamená nepodľahnúť tejto „jednoduchosti“ tisnúcej sa zo všetkých strán a zbavujúcej nás reálneho pohľadu na život taký aký v skutočnosti je.

Táto „jednoduchosť“ ak je možné o jednoduchosti hovoriť je príčinou gýču, ktorého obdivovateľom je v určitej miere každý z nás.

Pokiaľ si múdrosť života neosvojíme skrze bolesť hľadania a argumentáciu - s vlastným vnútrom, veď predsa nie sme len materiálne „indivíduá“, ktoré sa na svet okolo pozerajú cez optiku matérie; sme predsa bytosti, ktorých podstatou je duša (duchovné jadro), ktorá nás utvára a formuje -; kritické myslenie, neustále hľadanie porozumenia, tak táto múdrosť bude osekaná a pretvorená na spomínaný gýč - stačí si všímať prezentáciu hodnôt v spoločenskom živote, prezentácii médií a v konečnom dôsledku politiky,....

Naproti tomu zabúdame (to je naša nie moc dobrá vlastnosť) na hodnoty, ktoré priniesli rôzne osobnosti spoločenského, náboženského a kultúrneho života, ktorých úsilie posunulo spoločnosť dopredu, skrz ich vlastný sebazápor a nespreneverenie sa hodnotám a skúsenosti života.

Kráčať životom úprimne a múdro, nesie so sebou výzvu. Je to výzva, ktorej snaha nie je často väčšinou spoločnosti ohodnotená, ktorá je často zaznávaná a dupaná pohľadmi a pragmatickými riešeniami. Pokúsme sa nepodľahnúť takýmto riešeniam, ktoré často vedú namiesto rastru k degenerácii, namiesto skutočnej hodnoty ku gýču.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?