Učiť sa múdrosti života, nie ceste gýču....

Autor: Peter Teličák | 19.11.2008 o 15:36 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  1415x

Život každého z nás je často vnímaný ako zložitý, môžeme povedať neprehľadný (čas a osobná skúsenosť tomu dávajú za pravdu), zmätený, bombardovaný najrôznejšími podnetmi a požiadavkami, vystavený protikladným túžbam a motívom, zmenám nálad a nestálosti vernosti, hnaný pocitom nebezpečia a nezvládnutého strachu....

Skúsenosť a reflexia nad životom, ktorý žijeme nám poukazujú na jeho bohatú rozmanitosť a zložitosť - bolesť a krásu zároveň.

S odstupom času – sa nám však „násilím“ akoby vtíska pocit romantizovať nevinnosť detstva (z ktorého sme časom povyrástli), predstavujeme si, že predsa niekde musí existovať tá „jednoduchosť“, ktorú sme s odstupom času stratili. Život nás však učí - a to často bolestne, že ak sa možno k určitej jednoduchosti dopracovať, tak táto jednoduchosť bude riešením zložitosti – ktorú momentálne prežívame, nie tým čo jej predchádza (teda nie jednoduchosti, ku ktorej sa často pod náporom zložitosti a pragmatickosti života uchyľujeme – to čo je však výsledkom takýchto riešení je „zbožňovaný GÝČ“). Človek, na druhej strane úprimný voči sebe a okoliu vidí v tomto postupe nie moc správne riešenie - pod vplyvom životnej skúsenosti, ktorá mu radí nepodľahnúť, vydáva sa na cestu, ktorá popri jej náročnosti a zložitosti ústi v diele, na ktoré sa s odstupom času pozerá s úctou a obdivom.

Učiť sa múdrosti v konečnom dôsledku znamená nepodľahnúť tejto „jednoduchosti“ tisnúcej sa zo všetkých strán a zbavujúcej nás reálneho pohľadu na život taký aký v skutočnosti je.

Táto „jednoduchosť“ ak je možné o jednoduchosti hovoriť je príčinou gýču, ktorého obdivovateľom je v určitej miere každý z nás.

Pokiaľ si múdrosť života neosvojíme skrze bolesť hľadania a argumentáciu - s vlastným vnútrom, veď predsa nie sme len materiálne „indivíduá“, ktoré sa na svet okolo pozerajú cez optiku matérie; sme predsa bytosti, ktorých podstatou je duša (duchovné jadro), ktorá nás utvára a formuje -; kritické myslenie, neustále hľadanie porozumenia, tak táto múdrosť bude osekaná a pretvorená na spomínaný gýč - stačí si všímať prezentáciu hodnôt v spoločenskom živote, prezentácii médií a v konečnom dôsledku politiky,....

Naproti tomu zabúdame (to je naša nie moc dobrá vlastnosť) na hodnoty, ktoré priniesli rôzne osobnosti spoločenského, náboženského a kultúrneho života, ktorých úsilie posunulo spoločnosť dopredu, skrz ich vlastný sebazápor a nespreneverenie sa hodnotám a skúsenosti života.

Kráčať životom úprimne a múdro, nesie so sebou výzvu. Je to výzva, ktorej snaha nie je často väčšinou spoločnosti ohodnotená, ktorá je často zaznávaná a dupaná pohľadmi a pragmatickými riešeniami. Pokúsme sa nepodľahnúť takýmto riešeniam, ktoré často vedú namiesto rastru k degenerácii, namiesto skutočnej hodnoty ku gýču.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.


Už ste čítali?