Indivividualizmus náš každodený - Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Autor: Peter Teličák | 14.11.2008 o 18:40 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1169x

Dostojevskij popisuje človeka v románe Bratia Karamazovci ako "mnohovrstevnú skutočnosť". Autor najväčší problém vidí v individualizme človeka (v rôznych formách), ktorý ho ochudobňuje a z dlhodobého hľadiska oberá o to najdôležitejšie o vzťahy a v konečnom dôsledku aj o to čo mu je "najdrahšie" a čo si myslel, že "bezpečne" vlastní...

Individualizmus je jednou z hlavných príčin samoty človeka. Františkánsky mních Zosima postava z románu bratia Karamazovci na otázku čo si myslí o pocite osamotenosti človeka výstižne odpovedal: „Dôsledkom osamotenosti, ktorá panuje nad ľudstvom a človekom konkrétne [...], je veľakrát úsilie oddeliť svoju osobu čo najväčšmi od ostatných, každý chce sám v sebe vychutnať plnosť života, lenže výsledkom týchto úsilí nie je plnosť života, ale jeho vyprázdnenie, pretože namiesto naplnenia svojej osobnosti dospieva človek len k jej vyprázdneniu.“

Človek sa rozhodol byť individualistom - veď predsa sám si vystačí, vystačia mu jeho schopnosti - informácie o sebe a o druhých (o svete ako takom). Neverí druhým a to sa snaží ospravedlniť svojou opatrnosťou. Takýto človek si navykol spoliehať len na seba a oddeliť sa od celku ako jednotlivec, naučil sa v duši neveriť v ľudskú pomoc, neveriť ľuďom okolo seba. Človek je následne blokovaný pre prijatie lásky (pomoci) od druhých a sám lásku (pomoc) tým druhým okolo seba nepreukazuje.

Úprimný a hlboký vzťah sa však takto nebuduje! K tomu je potrebná rovnosť človeka voči človeku a vzájomné otvorenie sa jeden druhému, môžeme povedať – vystaveniu sa riziku, že to ten druhý – môj blížny môže zneužiť. Avšak bez tohoto „rizika“ nie je možné nadviazať a tvoriť hlboké vzťahy, ktoré každý z nás k svojmu osobnostnému rastu potrebuje.

Môžeme sa stretnúť aj s faktom kedy človek s posmechom a dávkou irónie odmieta pochopiť, že skutočné zabezpečenie človeka – jednotlivca nespočíva v jeho jednotlivom osamotenom úsilí, ale vo všeobecnej ľudskej celistvosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?