Indivividualizmus náš každodený - Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Autor: Peter Teličák | 14.11.2008 o 18:40 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1179x

Dostojevskij popisuje človeka v románe Bratia Karamazovci ako "mnohovrstevnú skutočnosť". Autor najväčší problém vidí v individualizme človeka (v rôznych formách), ktorý ho ochudobňuje a z dlhodobého hľadiska oberá o to najdôležitejšie o vzťahy a v konečnom dôsledku aj o to čo mu je "najdrahšie" a čo si myslel, že "bezpečne" vlastní...

Individualizmus je jednou z hlavných príčin samoty človeka. Františkánsky mních Zosima postava z románu bratia Karamazovci na otázku čo si myslí o pocite osamotenosti človeka výstižne odpovedal: „Dôsledkom osamotenosti, ktorá panuje nad ľudstvom a človekom konkrétne [...], je veľakrát úsilie oddeliť svoju osobu čo najväčšmi od ostatných, každý chce sám v sebe vychutnať plnosť života, lenže výsledkom týchto úsilí nie je plnosť života, ale jeho vyprázdnenie, pretože namiesto naplnenia svojej osobnosti dospieva človek len k jej vyprázdneniu.“

Človek sa rozhodol byť individualistom - veď predsa sám si vystačí, vystačia mu jeho schopnosti - informácie o sebe a o druhých (o svete ako takom). Neverí druhým a to sa snaží ospravedlniť svojou opatrnosťou. Takýto človek si navykol spoliehať len na seba a oddeliť sa od celku ako jednotlivec, naučil sa v duši neveriť v ľudskú pomoc, neveriť ľuďom okolo seba. Človek je následne blokovaný pre prijatie lásky (pomoci) od druhých a sám lásku (pomoc) tým druhým okolo seba nepreukazuje.

Úprimný a hlboký vzťah sa však takto nebuduje! K tomu je potrebná rovnosť človeka voči človeku a vzájomné otvorenie sa jeden druhému, môžeme povedať – vystaveniu sa riziku, že to ten druhý – môj blížny môže zneužiť. Avšak bez tohoto „rizika“ nie je možné nadviazať a tvoriť hlboké vzťahy, ktoré každý z nás k svojmu osobnostnému rastu potrebuje.

Môžeme sa stretnúť aj s faktom kedy človek s posmechom a dávkou irónie odmieta pochopiť, že skutočné zabezpečenie človeka – jednotlivca nespočíva v jeho jednotlivom osamotenom úsilí, ale vo všeobecnej ľudskej celistvosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.


Už ste čítali?